Villanyszerelés
Aranyszabály: A feszültség alatti vezetéknek csak a fogása más.
A ház villamoshálózata a 90-es évek végén részben felújításra került, ez annyit jelentett, hogy az alumínium vezetékeket rézre cseréltem.
A csere akkori oka az volt, hogy a kötődobozok füstölni kezdtek, és az óra akkor is szépen vánszorgott, ha semmi nem volt bedugva, mivel az összetekert vezetékcsatlakozások fellazultak, és szigetelés gyanánt feltekert szigszalag az évtizedek alatt porrá száradt, a maradék szénné bomlott.
A 80-éveknek megfelelően a ház villamos rendszere 4 körre osztott egyvonalas hálózat volt, ahol egy körön volt a világítás és a dugaszoló aljzatok is.
A 80-éveknek megfelelően a ház villamos rendszere 4 körre osztott egyvonalas hálózat volt, ahol egy körön volt a világítás és a dugaszoló aljzatok is.
Ha indult a porszívó, akkor halványult a villanykörte.
Természetesen a kor szellemében nem sokat adtak az érintés elleni védelemre, így fordulhatott az elő, hogy kis kölyökként a fürdőkádban ülve panaszkodtam hogy csíp a víz.
Részben a hibát orvosolták, és a villany bojler legalább kapott védőföldelést de az is csak kókány megoldás volt.
Az ősök mindent megtettek hogy kalandos legyen a gyerekkorom.
A felújítás megkezdésekor a bojler falról való leszedése során kiderült a másik életveszélyes hiba, hogy a bojlert tartó átmenő acél tüskék a fal mindkét oldalán átütötték a védőcsövet és a villamos vezetékeket is megsértették. Szerencsére az alumínium vezetékek cseréjekor ez a hiba részben orvosolva lett.
Legalább már megtudtam mi a jó fenéért volt olyan rohadt nehéz áthúzni a szakaszon a vezetékeket a csőben......
Apropó védőföldelés. Hát a szakik itt is alkottak.
Elviekben a földelő szondának ( 1,5 méter hosszú vas rúd horgannyal bevonva az óra alatt a földbe leütve kellene lennie, az óraszekrényben pedig egy 6-os köracéllal kellene csatlakoznia a védőhálózathoz.
Elviekben a ház saját vasbetonalap hálózatát is be szokták kötni javítva a földelés minőségét.
Mivel a csatlakozó doboz már szétmállott és a védőföld csatlakozóvezetéke szabadon volt, úgy döntöttem hogy kicserélem a dobozt, és új korrózióálló csatlakozást rakok be a dobozba.
A doboz kivésésekor jött a meglepetés, amikor a doboz a földbe tartó köracéllal együtt kiborult, és kiderült hogy mindössze 20 cm mélyen van a földben. Ha már földbe van az jól van az úgy, villám is le szokott találni, minek az olyan mélyre rakni. Jah hát a villanyszerelők is szakemberek voltak.
A védőföldelést azonnal javítottam, bár elsőre sikeresen eltaláltam valami rohadt nagy betondarabot, amin még az 5 kilós kalapáccsal sem tudtam a szondát átütni, inkább a vaskos kereszt földelő kezdett görbülni. Némi feltáró régészkedést követően 10 centivel odább elkerültem a betont és két ütéssel bekerült a vadonatúj szonda a földbe, és össze lett kötve a hálózat védővezetőjével.
A földelési ellenállás szakember által bemérésre került, ami 20 Ohm lett, ami állítólag kicsit magas, de ez az ellenállás nagyban függ a talaj összetételétől, valahol több, valahol kevesebb.
A főbiztosíték csupán 25 A terhelhetőségű, úgyhogy szükséges lesz még a villanyóraszekrény cseréje is, mielőtt az alsó szinten a sütő és a mosógép beüzemelésre kerül.
A falba épített csövek nem tették lehetővé, hogy a világítás külön körre kerüljön így maradt az eredeti egy vonalas hálózat.
Már az felért egy örömünneppel, hogy a vezetékek átmentek a csöveken.
Valószínű a szakik sem voltak szomjasak,mert nem volt két egyforma magasságban lévő kapcsoló vagy konnektor. Évek során megszokható, de hogy józanul is úgy néz ki mintha részegen taperolnád a kapcsoló helyét.... Szinte az összes kapcsoló, konnektor új helyre került, végre egy szintbe.
Már az felért egy örömünneppel, hogy a vezetékek átmentek a csöveken.
Valószínű a szakik sem voltak szomjasak,mert nem volt két egyforma magasságban lévő kapcsoló vagy konnektor. Évek során megszokható, de hogy józanul is úgy néz ki mintha részegen taperolnád a kapcsoló helyét.... Szinte az összes kapcsoló, konnektor új helyre került, végre egy szintbe.
A házban nagy villamos fogyasztók nincsenek és nem is lesznek, nem tervezünk sem mosogatógépet, sem szárítót. Egyszerűen nem fér el.
A legnagyobb fogyasztó a mosógép illetve egy kombinált tűzhely sütője lesz aminek természetesen külön kismegszakítóval biztosított megfelelő keresztmetszetű vezeték lett behúzva.
A bojler is új helyre került, úgy elhelyezve, hogy a lehető legközelebb legyen a villanyóra szekrényhez, a veszteségi ellenállás miatt, illetve a meleg vizes fogyasztási helyekhez, hogy ne percekig kelljen várni a forró vízre a csap végén.
A legközelebb a mosogató, utána a zuhany a legtávolabb pedig a fürdőkád lett.
A világítás ledes fényforrásokkal került megoldásra, oly módon hogy a hagyományos csillárokba, lámpatestekbe 4-10 wattos ledes izzókat vásároltam. A 30 darab ledes izzóból az elmúlt egy év alatt kettő hibásodott meg, melyeket garanciában cserélt a forgalmazó kérdés nélkül. (V-tac)
Bekerültek a falba az internetes UTP kábelek és az antenna koax kábelei is.
A televíziók mögé 3 konnektor, antenna és internet csatlakozást terveztem, de a 3 dugalj kevésnek bizonyult a TV-hez csatlakoztatott beltéri egység dvd, tv-okosító, vitrinvilágítás miatt, bár ha lesz újabb TV-m akkor az okosító és a beltéri kiváltható lesz.
A földszinten mivel a teljes aljzat felszedésre került az elektromos és más vezetékek egy részét védőcsőben a padlóban vezettem megspórolva ezzel több méter vésést.
Elektromos szerelvényeknek a Schneider Electric Asfora termékcsaládját választottam, mert megbízhatóság, ár tekintetében számomra a legjobbak, de érdemes a neten alaposan körbenézni a forgalmazók között mert akár több száz forint is spórolható szerelvényenként.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése